8th Annual Speech Day and Prizegiving

On Friday 18th September Bolingbroke Academy hosted it’s 8th annual Speech Day and Prizegiving ceremony.  We were delighted to see that so many parents/carers and friends of Bolingbroke Academy were able to log into our live and virtual event.

Thank you to our Head Students Oghale and Ben for opening and closing our event. To read their speeches please click here.

We are also very grateful to our guest speaker, James Shone, for inspiring us all with his incredible story. You can find out more about James and his work here.

Congratulations to all of our winners which you can see below:

Creative and Performing Arts
Art & Design

Junior: Brian Barnes Award Cup
Emily

Senior: Turner Prize Award Cup
Yan 

Sixth Form: Shonibare Award
Divya 

Creative and Performing Arts
Drama

Junior: David Gyasi Award
Amber 

Senior: Oscar Wilde Award
Oriah 

Creative and Performing Arts
Music

Junior: Ethel Smyth Award Sheild
Eliza 

Senior: Henry Purcell Award Sheild
Rachel-Ann 

Sixth Form: Weill Award Sheild
Glen 

Creative and Performing Arts
Performing Arts

All school: Cassidy Janson Award Plate
Nyashia 

English

Junior: Malala Yousafzai Award
Alexandre 

Senior: Thomas Hardy Award
Myles 

Sixth Form: Adichie Award
Yandi 

Excellence in Reading

Junior: Quizzitch Cup Award
Valentina 

Senior: Mabel Lucie Atwell Award
Hawrah 

Humanities
Geography

Junior: Morgan ARK Award
Finn 

Senior: David Attenborough Award
Louie 

Sixth Form: Al-Idrisi Award
Dill 

Humanities
History

Junior: Edward Gibbon Award
Macy 

Senior: Amanda Vickery Award
Jeanne 

Sixth Form: Herodotus Award
Jess

Humanities
Religious Studies

Senior: Karen Armstrong Award
Ayoob 

Maths

Junior: Carl Friedrich Gauss Award
Nasra 

Senior: Paul Marshall Award
Elizabeth

Sixth Form: Hodge Award
Sam 

Modern Foreign Languages

Junior: Babel Award
Eve 

Senior: Clifford Bax Award
Evelyn 

Sixth Form: Rilke Award
Felix

Physical Education

Junior: Greyhound Award
Darcey 

Senior: Fred Perry Award
Etta 

Science

Junior: Erskine Clarke Award
Eddie 

Junior: Invention Convention
Mia & Jessie 

Senior: Michael Faraday Award
Keirah 

Sixth Form: Darwin Award for Biology
Charlotte

Sixth Form: Avogadro Award for Chemistry
Pepa

Sixth Form: Hawking Award For Physics
Iman

Sixth Form: Ainsworth Award for Psychology
Eva

Sixth Form: Marshall Wace Award for Professional Pathways
Sonny

Sixth Form: Johnson Award for Compyter Science
Francesco

Senior Ever Courageous Trophy:
Elizabeth

Junior Ever Courageous Trophy:
Olivier

Sixth Form Awards

EPQ Award
Mariane

Volunteering Award
Glen

Sirius Award for Outstanding Achievement
Tanisha

Canon John Erskine Clarke Award
Atticus

School Awards

Parents Association Award
Abbie

Sports Day Award
Smyth

House Competition Award
Erskine